Ana Sayfa Kripto Para Blockchain ve Bitcoin Emlak Sektörünü Değiştirebilir Mi?

Blockchain ve Bitcoin Emlak Sektörünü Değiştirebilir Mi?

189
0

BLOCKCHAIN VE EMLAK

Yakın zamanda çoğu firma blockchain teknolojisinin kendileri için oldukça olumlu sonuçlar oluşturabileceğini ve bu potansiyeli taşıdığını fark ettiler. Bu iş kollarından biri de emlak (gayrimenkul) olarak ortaya çıkmaktadır. Gayrimenkul hala en büyük varlık sınıfı olma iddiasını sürdürmektedir.

Gayrimenkul Hakkında Araştırmalar

Küresel emlak piyasası yaklaşık olarak 217 trilyon dolarlık bir gelir elde etmekte de bu gelirin yüzde 75 kadar olan bir kısmı ise konut mülkiyetlerinden oluşmaktadır. Savills şirketinin (Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda düzenlenen küresel bir emlak hizmetleri sağlayıcısıdır) yaptığı çalışmalardan çıkardığı sonuçlar sonucu gayrimenkul, küresel para iniş çıkışlarından en çok etkilenen ve aynı zamanda hem ulusal hem de uluslararası ekonomileri etkileme gücü en yüksek olan varlık sınıfı olarak varlığını sürdürmekle beraber emlak küresel ekonomide büyük bir rol oynamaya devam edecektir.

Geleneksel (şu anda uygulanan) Gayrimenkul Sektöründe Ortaya Çıkan Problemler

1)Herkesin Katılabileceği Bir Sistem/Sektör Değil

Gayrimenkul sektörü oldukça uzun bir süreden beri sadece zenginlerin yatırım aracı olarak hizmet etmiştir ve hala zengin kesimlere özgü bir yatırım aracı olma varlığını korumaktadır. Fakir ve orta kesimin önündeki engellerin ana sebebi olarak piyasaya girmenin zorluğu gösterilebilir. Bu ana sebebi oluşturan nedenler incelenecek olursa ise uluslararası banka hesabı, kredi puanı, finansman, nakit gereksinimleri, vatandaşlık vb. olarak sıralama yapmak mümkündür.

Yaşanılan ülkeden farklı bir ülkeden mülk almak gerekiyor ise de mülk alınacak ülkenin önceden gezilmesi ve mülkün ziyaret edilmesi de önemli bir gereksinim olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenler de mülk almak için harcanması gereken parada artışlar oluşturmaktadır.

2)Şeffaflık Konusunda Yaşanan Güven Sorunları ve Eksiklikleri

Birleşmiş Milletler’e göre ise her yıl 800 milyar dolar – 1 trilyon dolar arası para, gayrimenkul yolu ile dolaylı ve kasıtlı olarak el değiştirmektedir. Bu el değiştirmelerin nedenleri arasında ise özellikle yolsuzluk ve kara para aklama zirvede yerini almaktadır.

Bunların eden büyük bir sorun teşkil edip etmediği başlarda anlaşılmamış olabilir. Bir de bu aklanan paraların, gelişmekte olan ülkelerin hepsinin altyapı ve kamu sorunlarını çözecek kadar büyük bir miktarda olduğu düşünülür ise durumun ciddiyeti daha kolay anlaşılabilmektedir.

3)Yüksek Ücretler

Özellikle uluslararası gayrimenkullere yönelik bir yatırım yapılıyor ise işte o zaman değişim ücretleri, transfer ücretleri, komisyoncu ücretleri, vergiler ve yatırım ücretleri de eklendiği zaman gayrimenkul fiyatlarına oldukça büyük masraflar eklenmektedir.

4)Likidite Eksikliği

Likidite, tanım olarak bir varlık ya da yatırımın ne kadarlık bir sürede paraya çevrileceğini işaret eder. Gayrimenkulün kripto paralar kadar likit olmama nedenleri arasında kripto paraların alıcı sayısının gayrimenkulden fazla olması, kripto paraların 7 24 açık bir piyasa yapısına sahip olması, çoğu gayrimenkul sahibinin yaşadığı yerden uzakta bir yerde mülk sahibi olmak istememesi ve gayrimenkul alıcısının bulunması dahilinde bile çok uzun bir bekleme süresi olması olarak sıralanabilir.

5)İşlem Hızı

Daha önce de belirtildiği gibi emlak işlemleri kimi durumlarda oldukça yavaş olabilmektedir. Genel olarak bir mülk bulmak için altı ay, formalite meseleleri de dahil edilince ise bu sürece bir altı ay daha eklenmektedir.

Blockchain

Blok zinciri teknolojisi büyük bir başarı olarak ortaya çıkmaktadır. Başlarda sadece Satoshi Nakomoto tarafından bilinen bir yenilik olmasına rağmen daha sonra daha büyük bir yapıya dönüşmüştür.

 

l Blok zincirinin üç ana özelliği vardır ve bunlar şunlardır:

Yerel yönetim: Bir blockchain yapısının içerisinde bulunan verilerin hepsi tek bir işletmeye ait olmak zorunda değildir.

Şeffaflık: Blockchain içerisinde var olan tüm veriler herkes tarafında görülme imkanına sahiptir ve herkes tarafından her bir veri parçasının kökenine kadar takip etme izni vardır.

Durağan: Blockchain içerisinde olan verilerin hepsi kriptografik karma fonksiyonları ile korunduğundan dolayı değiştirme işlemi mümkün değildir.

Blockchain Teknolojisini Kimler Kullanacak?

Şu anda finans ve teknoloji sektörüleri en çok kullanılan alanlar arasında öne çıkmaktadır. Örneğin Dünya Bankası, 2015 yılında 430 milyar dolar para transferinin gerçekleşmesinde bu sistemin kullanıldığını açıklamıştır. Bu nedenledir ki blok zinciri geliştiricileri için çok yüksek bir oranda talep vardır.

Blockchain Bize Hangi Yenilikleri Getirecek?

Blockchain, internet kullanıcıları için değer yaratma süreci sunmakta ve bu sayede yeni iş uygulamaları ortaya çıkmaktadır. Peki nedir bu uygulamalar?

Paylaşım ekonomisi

Günümüzde Uber ve Airbnb gibi şirketlerin büyümesinde de büyük yeri olan paylaşım ekonomisi, bir güven ortamı oluşturmakta başarılı olmuştur.

 

 

Yönetişim

Tanım olarak ortak yönetim anlamına gelmektedir. Fakat burada bahsedilen yönetişim kavramı daha çok şeffaflık ile ilgili olmaktadır. Özellikle Etherum kripto parasının içerisinde bulunan akıllı sözleşmeler sayesinde bu süreç otomatikleşir.

Tedarik zinciri yönetimi

Tüketiciler, gün geçtikte satın aldıkları ürünlerin etik taraflarını da daha fazla düşünmeye çalışmaktadırlar. Dağıtılmış defterler, işin etik tarafının ortaya çıkmasında önemli bir yardım sağlamaktadır.

Dosya depolama

İnternette yer alan dosyaların merkezi bir yerden dağıtılması olumlu avantajlar sağlamaktadır. Verilerin çalınmasını ve kaybolmasını önlemek de bu avantajlar arasında yerini almaktadırlar.

Nesnelerin interneti (loT)

Nesnelerin interneti, bazı elektronik cihazların ağ ile sağlanan kontrolü ve bu kontrol sayesinde bu cihazların yönetimi aşamalarını kapsar. Yazılım, sensör ve ağ birleştiği zaman veri alışverişi hızlanır, verimlilik ve maliyette iyileştirmeler olur.

Veri yönetimi

Günümüzde kişisel veriler girildiği sürece facebook ve instagram gibi uygulamaları ücretsiz kullanma imkânı sunuluyor. Gelecek tarihlerde ise kullanıcılar, bu verilerini satma ve yönetme seçeneği eklenerek yollarına devam edeceklerdir. Bu satışlarda kullanılan para, büyük olasılık ile Bitcoin olacaktır.

Blockchain Emlakları Nasıl Değiştirecek?

Blockchain teknolojisi sayesinde emlak mülklerinin yapısı büyük bir dönüşüm geçirecek ve gelişme gösterecektir. Dünyanın dört bir yanından gelecek olan yatırımcılar istedikleri her yere yatırım yapma olanağı bulacaklardır. Bu sistem doğru bir şekilde yürütüldüğü takdirde ise kripto uzay konusunun da temelini oluşturma yolunda önemli adımlar atacaktır. Olumsuz olan kısmı ise henüz bununla ilgili bir yasanın mevcut olmaması ve evlilik ya da boşanma gibi durumlarda bu konunun hala soru işaretleri oluşturması olarak söylenebilir.

 

Sonraki İçerikBitcoin nasıl elde edilir? Bitcoin’den nasıl para kazanılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz