Ana Sayfa FİNANS Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleriyle Live Chat Sayesinde Aramak Yerine Mesajlaşın

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleriyle Live Chat Sayesinde Aramak Yerine Mesajlaşın

142
0

Ziraat bankası müşteri hizmetleri ile görüşmek için onları arayıp uzun uzun beklemek ne kadar can sıkıcı, hepimiz biliyoruz. Ziraat bankası mesajlaşma uygulaması sayesinde arayıp uzun uzun beklemek yerine saniyeler içinde bir temsilciye bağlanabilir ve Ziraat bankası telefon bankacılığı ile yapabileceğiniz tüm işlemler hakkında yardım alabilirsiniz.

 

Ziraat bankası canlı destek hattı sayesinde uzun bekleme süreleri, telefonda bir şeyler anlatmaya çalışma, işinizin arasında müşteri hizmetlerinin size bağlanmasını bekleme gibi can sıkıcı şeyler ile uğraşmayacaksınız artık. Yapmanız gereken tek şey, Ziraat bankacı chat işlemini yapmak. Böylece direkt olarak Ziraat bankası müşteri hizmetleri ile mesajlaşarak konuşacak ve sorununuz ya da isteğiniz yerine getirilecek.

 

Telefon bankacılığı uzun bir süreden beridir bankaların müşterileri ile şubeye gitmeden iletişim kurdukları en popüler platform. Telefon bankacılığı her ne kadar gelenekselleşmiş olsa da artık o kadar fazla sayıda insan bu özelliği kullanıyor ki bankalar, müşteri hizmetlerinin gereksiz meşguliyetini önlemek amacıyla direkt olarak müşteri temsilcisine bağlanmanızı engellemeye çalışıyorlar. Bu yüzden çeşitli bant sistemleri getirildi.

 

Bu tür bant sistemleri her ne kadar işinizi kolaylaştırıyor gibi gözükse de asıl probleminizin çözümü bant sisteminde yoksa sürekli başa saran ve asla sorununuzu çözemeyen bir sistem sizi karşılıyor. Ziraat bankası gibi Türkiye’nin en çok tercih edilen bankalarının da müşteri hizmetlerinin meşguliyetini önlemek amacıyla bu tür yollara gitmesi gayet normal. Çünkü her bir çalışan aynı zamanda ekstradan verilen maaş demektir. Basit işlemler için yeni bir müşteri hizmetleri almaktansa topu, bant sistemine atıyorlar.

 

Telefon Bankacılığı Neden İhtiyaçları Karşılayamıyor

Telefon bankacılığı, her ne kadar müşteriler için yapılmış bir sistem gibi gözükse de son dönemde artık şubeye gitmekle uğraşmak yerine tüm işlemlerimizi evden, telefon ile arayarak çözmeye çalışıyoruz. Bunun sonucu olarak da Ziraat bankası gibi büyük bankaların telefon hatlarında ciddi bir yoğunluk ortaya çıkıyor. Bu tür yoğunlukların bir sonucu olarak ise, gerçekten yardıma ihtiyacı olan müşterilere ulaşılamadığı fark edildi.

 

Gerçekten yardıma ihtiyacı olan müşterilerin, müşteri hizmetleri ile görüşememesinin bir sonucu olarak bu tür bankalar çok sayıda müşterisini kaybetti. Bununla başa çıkmanın çeşitli yolları vardı. Bir numaralı yol, yeni müşteri hizmetleri görevlileri almaktı. Fakat bu kadar insana yetecek kadar müşteri hizmetleri almaya kalkarsanız, bankanın kar oranından büyük bir parça kesilecektir.

 

Böyle gereksiz bir harcama yapmak istemeyen bankalar da çözümü bant sistemlerinde buldu. Bant sistemleri sayesinde uzun bekleme sürelerinden müşterileri kurtarıyorlar bununla da birlikte artık müşteri hizmetlerinde ciddi yoğunluklar yaşanmıyor. Bu sayede gerçekten ihtiyacı olan müşteriler dakikalar içinde müşteri hizmetlerine bağlanarak sorunlarını çözebiliyorlar. Fakat burada çok büyük bir sorun ortaya çıktı. Bant sistemi, müşterileri iyi anlayamıyordu.

 

İnsanlar tek tek tuşlara basarak işlem yapmak istemedikleri için artık telefon bankacılığını kullanmak istemiyordu. Müşterilerin istediği, telefonla arayıp sorunum bu, bana çözüm bul demekti. İşte bankalar da müşterilerinin bu isteğine karşılık sesli yanıt sistemini devreye soktular. Sesli yanıt sistemi, tam anlamıyla felaketti. İnsanların söylediklerini anlayamıyor, insanları yanlış bölümlere yönlendiriyor, tuşlu sistemde 15 dakika süren işlem, sesli yanıt sisteminde 1 saate kadar uzayabiliyordu.

 

Bankalar da buna çözüm olarak sesli yanıt sistemi, müşteriyi anlayamadığı taktirde tuşlu sisteme yerini bırakıyor. Böylece müşteriler, işlerini tuşlu seçeneklerden seçim yaparak işlem yapıyordu. Yine de bu, en başa dönmekten öteye gidemedi. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayamadı.

 

Canlı Destek Hizmetini Kimler Alabiliyor?

Ziraat bankası canlı destek hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, öncelikle canlı destek hizmeti için uygunluğunuzu bilmeniz gerekir. Canlı destek hizmetinden yararlanmak için bir Ziraat bank müşterisi olmanız ve internet bankacılığınızın olması gerekmektedir. Bu şartı yerine getirme olasılığınız çok yüksek çünkü artık neredeyse tüm banka müşterilerinin internet bankacılığı mevcut.

 

Ziraat bankası mesajlaşma yöntemini kullanmak için aşağıda sizlere adım adım talimatlar verilecek. Bu talimatlar ile Ziraat bankası müşteri hizmetleri ile kolayca mesajlaşabileceksiniz. Öncelikle bu adımları gerçekleştirebilmeniz için internet bankacılığına bir bilgisayardan erişmeniz gerekiyor. Eğer bir bilgisayarınız yoksa, telefonunuzdaki web tarayıcıdan da Ziraat bank internet şubesine erişebilirsiniz.

 

Canlı Destek Üzerinden Müşteri Temsilcisi İle Nasıl Mesajlaşılır?

  1. Öncelikle https://www.ziraatbank.com.tr/ adresine giriniz.
  2. Burada yer alan sayfanın sağ üst köşesindeki “İnternet Şubesi” butonuna geldiğinizde 2 seçenek karşınıza çıkacaktır. “Bireysel” seçeneğini seçerek işleminize devam edin.
  3. Karşınıza bir giriş ekranı açılacak. İlk kutucuğa Müşteri ya da TC Kimlik numaranızı, ikinci kutucuğa ise internet bankacılığı şifrenizi girip “Devam” butonuna tıklayınız.
  4. Karşınıza Ziraat bankası internet şubesi çıkacaktır. Burada Soldaki beyaz menünü en altına baktığınızda “Çıkış”, “Yardım”, “Arama” butonlarının yanında “Canlı Cevap” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayınız.
  5. Canlı cevap sayfası karşınıza açılacaktır. Burada ilk olarak sizden Görüşme konusu isteniyor. Görüşme konusu olarak “TEKNİK DESTEK ALMAK İSTİYORUM” ya da “ÜRÜN VE HİZMETLER HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM” seçebilirsiniz.
  6. Ardından “Devam” butonuna tıkladığınızda bir açılır pencerede Ziraat bankası canlı destek alanı karşılayacaktır. Buradan, müşteri hizmetleri ile mesaj yolu ile görüşebilirsiniz.

 

Bu Sistem İşitme Engellilere Kolaylık Amacıyla Eklendi!

Her ne kadar bizim de işlerimizi çok büyük ölçüde kolaylaştırsa da bu sistem temel olarak işitme engelli vatandaşların bankacılık hizmetlerinde müşteri temsilcisi ile görüşebilmeleri için tasarlanmıştır. Bu nedenle bu sistemi gerekmedikçe kullanmamanız önemlidir. Bunun nedeni, eğer bu sisteme yoğun bir talep oluşursa, bu sistem de tekrar pasife alınabilir.

 

Özet olarak Ziraat bankası Chat uygulaması, genel anlamıyla sizlere mesaj yolu ile yardımcı olmak üzere yapılmıştır. Bu sayede, telefon bankacılığı ile saatlerce uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Aynı zamanda işitme engelliler için de mesajlaşma yoluyla işlemlerini halledebilmeleri açısından büyük kolaylık olacaktır.

 

Şu sıralar Canlı cevap sistemini henüz insanlar çok fazla bilmiyor. Bu sayede yoğunluk da yaşanmıyor. En yoğun saatlerde bile bağlanmaya çalışsanız ortalama 5 dakika içinde müşteri hizmetleri size bağlanabiliyor. Burada görev alan müşteri hizmetlerinin yetkileri, telefon bankacılığındaki müşteri hizmetlerine oranla biraz daha kısıtlı. Bu yüzden her talebinizi gerçekleştiremeyebilirler. Özellikle kredi konuları gibi konularda sizleri telefon şubesine ya da direkt olarak şubelere yönlendirebiliyorlar.

 

Bu sistemin en stabil şekilde çalışmaya devam etmesi için de olması gereken bu aslında. Bir müşteriye mesaj platformu üzerinden kredileri tanıtmak hem müşteri için hem de çalışan için oldukça zor olacaktır. Aynı zamanda bu tür görüşmelerin minimum sürede tutulması, tüm müşteriler ile ilgilenebilinmesi, çok önemlidir. Her ne kadar sizler müşteri hizmetlerini oyalamamak için görüşmeyi fazla uzatmadan, en kısa şekilde çözümünüzü almaya çalışsanız da bazı insanlar bu durumu suiistimal edebilmektedir.

 

Bu sistemi kullanmak için özel bir müşteri sıfatı ya da üyelik olması gerekmiyor. Ziraat bankası müşterisi olan, internet bankacılığı kullanan her müşteri, bu sistemi kolayca kullanabiliyor. Aynı zamanda ziraat bankacı mesajlaşma uygulamasını kullanırken internet bankacılığına giriş yaptığınız için, müşteri temsilcisi ihtiyaç duyduğu bilgileri kontrol etmek konusunda daha kolay işlem sağlayabiliyor.

 

Doğru ve ihtiyaç durumunda kullanılması halinde çok başarılı ve yardımcı bir sistem olan canlı cevap sistemi, yakın tarihte tüm bankaların kullanması gereken özel bir sistem.

 

Önceki İçerikSAĞLIKLI YAŞAMDA PSİKOLOJİK DURUMLAR
Sonraki İçerikAz Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz