Ana Sayfa Sağlık Gaz Sancıları ve Aşırı Gaz Problemi

Gaz Sancıları ve Aşırı Gaz Problemi

220
0

Gaz Sancıları ve Aşırı Gaz Problemi

Gaz sancıları ve aşırı gaz problemi ile karşı karşıya kalan kişiler bu durumdan rahatsız olmaktadırlar. Gaz sancıları genellikle beslenme şekli, tüketilen gıdalar ve sindirim sistemi ile alakalı olarak gerçekleşmektedir. Gaz sancılarından kurtulmak isteyen kişiler muhakkak yazımızı okumasını önermekteyiz.

Gaz Problemlerinin Nedenleri

Gaz problemi ile karşı karşıya kalan kişiler öncelikle kendini iyi bir şekilde gözlemlemesi gerekmektedir. Gaz problemlerinin nedenleri arasında;

  • Yemeği hızlı bir şekilde yemek,
  • Yemeği huzursuz ve stresli bir şekilde yemek,
  • Lahana, kuru fasulye ve muz gibi gaz oluşumu tetikleyen besinler tüketmek,
  • Takma diş kullanıyorsanız damağınıza tam oturmamış olabilir,
  • Fazla miktarda sigara kullanımı

Gibi sebepler gaz sancıları ile karşı karşıya kalmanızı sağlayabilmektedir. Bu durumlar doğrultusunda gaz problemi yaşıyorsanız kesinlikle daha dikkatli davranmanız gerekmektedir. Aynı zamanda gaz sancıları genellikle hava yutma sebebiyle de gerçekleşmektedir. Kokusuz olan metan gazları genellikle 10 insandan yalnızca 3’ünde üretilmektedir. Ayrıca çıkarılan gaz kokulu olmasına neden olan maddeler genellikle hidrojen sülfit ve amonyum olarak bilinmektedir.

Sağlıklı bireyler günde yaklaşık 10 kez gaz çıkarabilmektedir. Ancak gaz problemi ile karşı karşıya kalan kişiler ve gaz oluşumuna sebep olan besinler tüketmek bu sayıda değişkenlik göstererek artış gösterebilmektedir.

Gaz Problemini Tetikleyen Yiyecekler

Günümüzde sürekli olarak gaz problemi ile karşılaşan kişiler tükettiği besinlere dikkat etmesi gerekmektedir. Yağ ve proteinler gazın kokusuna etki etmektedir. Karbonhidratlar ise gaz oluşumunu sağlamaktadır. Böylelikle gaz problemini tetikleyen yiyecekler şu şekildedir;

  • Çok fazla şeker tüketimi,
  • Lahana
  • Fasulye
  • Brokoli vb. besinler
  • Doğal süt ve laktoz içeren süt ürünleri

Gibi pek çok besin gaz oluşumunu tetikleyerek rahatsızlık hissetmenizi sağlamaktadır.

Aşırı Gaz Problemi Belirtileri

Eğer gün içerisinde karın bölgenizde sürekli olarak şişkinlik görüyorsanız gaz problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Aynı zamanda kadınlarda kanama dönemlerinde gaz problemi sık sık görülmektedir. Ayrıca yutulan aşırı hava sonucunda geğirme ile karşı karşıya kaldığınız durumda besinleri sindiremediğinizi anlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu durum fazla hava yuttuğunuzu da göstermektedir.

 

 

 

Önceki İçerikEgzersiz Yapmanın Faydaları
Sonraki İçerikTikTok Canlı Yayın Ücretleri Ve Tiktok Üzerinden Para Kazanma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz