Ana Sayfa Sağlık OBSESSİF-KOMPALSİF BOZUKLUK NEDİR?

OBSESSİF-KOMPALSİF BOZUKLUK NEDİR?

187
0

OBSESSİF-KOMPALSİF BOZUKLUK NEDİR?

 

Kişiler günlük hayat içerisinde pek çok ortamda bulunur, tanıdığı ya da tanımadığı insanlar ile iletişim içerisine girer ve sorumluluklar alır.

 

Günümüz dünyasında insanların etkileşim içerisinde bulunduğu değişkenler hem çok artmış hem de farklı boyutlar kazanmıştır. Yapılması, bilinmesi, çözülmesi gereken oldukça fazla mesele vardır. Kişiler zaman zaman aldıkları sorumlulukların üstesinden gelememekte ya da gelişen ve değişen olaylar karşısında kendisini yetersiz hissedebilmektedirler.

 

Bu, günlük hayatın akışı kişilerde birtakım kaygılar ve gerilimler hali meydana getirebilmektedir. Ortaya çıkan bu kaygı halinin sürekli olarak devam etmesi ve ilerlemesi durumu bazı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu kaygı bozukluklarından biri ise Obsessif- kompalsif bozukluklardır.

 

OBSESSİF-KOMPALSİF BOZUKLUKLAR

 

Obsessif- kompalsif bozukluklar kişilerin düşünme ve davranma eylemlerindeki sapmaları tanımlamaktadırlar. Bu durumda olan bir kişinin kafasında kurtulamadığı düşünceler dolaşmaktadır. Kişi bu rahatsız düşüncelerden kurtulmak ve rahatlamak amacıyla bir davranışı sürekli ve defalarca tekrar etmektedir.

 

Obsessif- kompalsif rahatsızlığa sahip olan kişiler kafalarındaki düşünceleri bir takıntı haline getirmiştir. Hastalar düşüncelerini, imgelemlerini kontrol edemez ve genellikle onlarla başa çıkamazlar. Bu durum hem kendilerini hem de çevresinde bulunan kişileri olumsuz etkilemektedir.

 

Kişilerin bu kaygı ve gerginlik hali belli rutinleri, ritüelleri ve sürekli tekrarlayan davranışları ortaya çıkarmaktadır. Kişi artık kafasındaki düşünce ve imgelemlerden o kadar rahatsız olmuştur ki bir an önce bunlardan kurtulmak için belli bir rutin oluşturur.

 

Kişi zaman zaman bu düşünceleri görmezlikten gelmeye çalışsa ya da engellemek istese bile bunu başaramamakta üstüne üstlük kaygı düzeyi de artmaktadır. Kişinin kendini zorlaması ve daha da artan bu kaygı durumu işleri daha da kötü hale getirebilmektedir.

 

 

 

OBSESSİF-KOMPALSİF BOZUKLUKLARIN NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ

 

Obsessif-kompalsif bozuklukların nedenleri çevresel ya da biyolojik kaynaklı olabilmektedir. Çevresel kaynaklı durumda kişiler ciddi bir olay yaşamış ya da hayatlarında önemli değişikliler yaşamış olabilmektedirler. Bunlar; ilişkilerdeki kaygılar, sevilen kişinin kaybı, taciz, yer değişiklikleri gibi şeyler olabilmektedir. Biyolojik kaynaklı durumda ise kişinin beyninde, vücudunun normal işleyişi için sürekli etkileşim halinde olan nöronların (sinir hücrelerinin) bu kişilerde daha aktif halde olması durumu mevcuttur. Yani beyin obsessif-kompalsif durumunda daha aktif hale gelmektedir.

 

Obsessif-kompalsif bozukluklar genel olarak kendini üç türde gösterebilmektedir. Kir/ Pislik ya da bulaşıcı bir hastalık ile ilgili düşünceler, kişinin kendisine veya bir başkasına zarar vereceği ile ilgili düşünceler, daimi olarak tekrarlayan şüphe hali olarak belirtilebilir. İlk durumdaki kaygı halinde kişi bir şeyleri ne kadar temizlese dahi tatmin olamamakta ve pisliğin hastalığa yol açacağını düşünmektedir. Bu yüzden sürekli ve sürekli olarak bir yerleri temizlemekte, silmekte ve yıkamaktadır. İkinci durumda olarak ise yeni doğum yapmış bir annenin çocuğuna zarar vereceği düşüncesine sahip olması örnek verilebilir. Sürekli tekrar eden şüphe halinde ise durum değişik konularda kendini gösterebilmektedir. Örneğin evinin güvenliğinden şüphe eden bir kişi sürekli olarak güvenlik önlemi almakta, kapı ve pencereleri kilitlemekte ve daha pek çok önlemler almaktadır. Ancak alınan tüm bu önlemler kişinin şüphe etmesinin önüne geçmemektedir.

 

Bunların dışında sürekli kendini gösteren bazı düşünceler de vardır. Düzenli ve simetrik olma düşüncesi, etraftaki ya da nesnelerdeki düzensizlik durumunda strese girme durumu, bir şeyleri sayma, bir sözü ya da düşünceyi sürekli olarak içten tekrar etme gibi durumlarda sayılabilir.

 

Obsessif-kompalsif mental bir rahatsızlıktır ve ciddiye alınması gereken bir durumdur. Tedavi edilmemesi durumunda kendi kendine iyileşemeyebilir. Bu yüzden mutlaka bir doktora başvurmalı ve yardım alınmalıdır.

 

 

 

Önceki İçerikKaraciğeri Temizleyen Kür Nedir Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikRegl Dönemini Rahat Geçirmenin Yolları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz