Ana Sayfa Sağlık Uykunun Sağlık Üzerinde Etkisi

Uykunun Sağlık Üzerinde Etkisi

190
0

UYKUNUN SAĞLIK ÜZERİNDE ETKİSİ

Dünya üzerindeki her canlı için en kıymetli varlık sağlıktır. Bu yüzden insanlar her zaman hem kendilerinin hem de çevresinde bulunan yakınlarının en çok sağlıklı olmasını dilemektedir. Çünkü sağlığı yerinde olmayan bir insan yaşamsal fonksiyonlarını çok iyi bir şekilde yerine getiremez. Yaşam kalitesi düşer. Sağlığımızı çok farklı etkenler olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Sizlere hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde uyku, gün içerisindeki rutinler ve alışkanlıklarımızın sağlık üzerinde etkisi hakkında bilgiler vereceğiz.

 

Uyku, kötü alışkanlıklarımız ve gün içerisindeki rutinlerimiz yaşam tarzımızı belirler. Sağlıklı bir insan olabilmek için günde en az 8 saat uyumamız gerekir. Özellikle çocukların günde 12 saatten ve ergenlikteki bireylerin en az 10 saatten az uyumaması gerekir. Diz üstü bilgisayarlar ve cep telefonları gençlerimizin uyumasını zorlaştırıyor. Yatak ve dinlenme odalarında bu tür cihazların olmaması gerekir. Uyku eksikliği grip riskini artırır. Vücudumuz direnç sağlayamaz, mikroplara ve virüslere açık hale gelir. Bağışıklık sistemimiz bozulur ve aşılar işe yarayamaz hale gelir. Eğer hasta iken yeteri kadar uykunuzu almazsanız, aldığınız ilaçlar etkisini çok çabuk gösteremez. Bu nedenle uyku düzenimize dikkat etmemiz gerekir. Uyku eksikliği sadece grip riskini artırmaz. Zamanla obeziteyi, yüksek tansiyonu ve kalp rahatsızlıklarını da beraberinde getirir. Dünya çapında pek çok araştırmada bu bilgileri destekler niteliktedir.

 

 Kaliteli uyku için uyku saat dilimimizde ve bulunduğumuz ortam çok önemlidir. Uyku saat dilimimiz kişiden kişiye değişebilir. Fakat kaliteli uyku için gece 11 den sonra uyku şart. Uykuya dalacağımız odada herhangi bir elektronik cihaz bulunmaması gerekir. Elektronik cihazlardan dağılan mavi ışık uykumuzu kaçırıyor. Çünkü mavi ışık, karanlıkta salgılanan melatonin hormonunun salgılanmamasını sağlıyor. Elektronik cihazla uyuyan gençlerin p’i okuldaki başarılarında düşüş gözleniyor. Bazı yetişkinler televizyon karşısında uyuyarak uyku verimini düşürüyor.

 

Sağlığımızı günlük alışkanlıklarımızda büyük ölçüde etkiler. Okulda, evde veya iş yerinde çay ve kahve alışkanlıklarımızı azaltmalıyız. Gün içerisinde fark etmeden vücudumuz hareketsiz kalabiliyor. Hareketsiz kalmak vücudumuzun çalışma fonksiyonlarını yavaşlatır. Böylelikle bağışıklık sistemiz düşer. Her gün belirli saatlerde spor yapma alışkanlığı kazanmalıyız

Önceki İçerikBitcoin Nedir? Alırken dikkat etmeniz gerekenler?
Sonraki İçerikSAĞLIKLI YAŞAMDA PSİKOLOJİK DURUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz